Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

SÜLEYMANİYE YAZMA ESER KÜTÜPHANESİ MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET STANDARTLARI

SIRA

NO

HİZMETİN ADI

BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER

HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ

(EN GEÇ)

 

1-

 

 

 

 

OKUYUCU HİZMETİ

 

 

OKUYUCU HİZMETİ

        Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi ve bağlı birimlerimiz Atıf Efendi Kütüphanesi, Köprülü Kütüphanesi, Nuruosmaniye Kütüphanesi, Ragıp Paşa Kütüphanesi bünyesinde El yazması ve Matbu eserler bulunmakta olup, kimlikle başvuru yapılması durumunda okuma salonumuzdan faydalanabilmektedirler

        Kütüphane Müdürlüğümüz Okuma Salonu haftanın tüm günlerinde (Cumartesi- Pazar dâhil) 08.30-23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir; ancak hafta içi saat 17.00’dan sonra ve Cumartesi, Pazar günleri depolardan eser çıkartılmamakta ve CD kopyası verilmemektedir. Okuma Salonunda bulunan kullanıcı Terminallerinden eserlerin dijital görüntülerine ulaşabilmektedir.

        Şube Kütüphanelerimiz 08.30-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. (Pazar ve Pazartesi günleri hariç)

İstenilen Belgeler:   1) Kimlik Belgesi

                                  2) Pasaport

 

10 DAKİKA

2-

 

 

ESER KOPYA TALEBİ HİZMETİ

 

 

 

 

 

ESER KOPYA TALEBİ HİZMETİ

T.C. Vatandaşlarından Müracaat Edenler

            Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi ve bağlı kütüphanelerdeki koleksiyonlardan, dijital ortama aktarılmış eserlerin kopya talebi için kütüphanemize gelerek Eser Kopya Talep Formunu doldurmaları ve ücretini ödemeleri halinde eser kopya talepleri karşılanmaktadır.

            Eser Kopya Talepleri için e-mail atılması durumunda ilgililer öncelikle, kütüphanemiz personelince istedikleri eser kopyalarının bedelleri ve ücretlerin posta havalesi ile gönderilmesi konusunda bilgilendirilir. Posta havalesi elimize ulaştığında ise talep edilmiş olan eser kopyaları ilgiliye posta yoluyla ulaştırılır.

           Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi veya bağlı kütüphanelerdeki koleksiyonlardan bir eserin tamamını veya birden fazla eserin kopyasını talep eden kişiler bağlı oldukları Üniversiteden akademik çalışma yaptıklarına dair belge getirmeleri ve çalışmaları bittikten sonrada Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ait Eserlerden Faydalanma Usul ve Esasları hakkındaki Tüzük gereğini ve hazırladıkları çalışmaların bir suretini de Müdürlüğümüze vermek zorundadır. 

  İstenilen Belgeler:   1) Kimlik Belgesi

                                    2) Eser Kopya Talep Formu

                                    3) Makbuz       

15 DAKİKA

 

 

 

 

 

 

 

 

7 GÜN

ESER KOPYA TALEBİ HİZMETİ

Yabancı Ülkelerden Araştırma için Müracaat Edenler 

             Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi veya bağlı kütüphanelerdeki koleksiyonlardan dijital ortama aktarılmış eserlerin kopya talebi için kütüphanemize bizzat gelerek Eser Kopya Talep Formunu doldurmaları, pasaport fotokopisini

 eklemeleri ve ücretini ödemeleri halinde Eser Kopya Talepleri karşılanmaktadır.                 Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi veya bağlı kütüphanelerdeki koleksiyonlardan bir eserin tamamını veya birden fazla eserin kopyasını talep eden kişilerin bağlı oldukları Üniversiteden akademik üzerine çalışma yaptıklarına dair belge getirmeleri ve çalışmaları bittikten sonrada Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ait Eserlerden Faydalanma Usul ve Esasları hakkındaki Tüzük gereğini ve hazırladıkları çalışmaların bir suretini de Müdürlüğümüze vermek zorundadır.

İstenilen Belgeler:   1) Kimlik Belgesi

                                  2) Pasaport

                                  3) Eser Kopya Talep Formu 

                                  4) Makbuz                         

 

15 DAKİKA

3-

BİLGİLENDİRME GEZİLERİ HİZMETLERİ

 

BİLGİLENDİRME GEZİLERİ HİZMETLERİ

             Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesine yapılacak toplu geziler için ilgili kurumların talep yazısı, telefon,  faks ve maillerine verilen cevaba istinaden gruplar kütüphanemize kabul edilmektedir.  Bu geziler İdari bölümler ve kitap depoları hariç olmak üzere yapılmaktadır. Randevu almaksızın gelen ziyaretçiler de Müdürlüğümüzün gezi randevu programına göre kütüphanemizi ziyaret edip gezebilirler. (Not: Öncelik Randevulu ziyaretçilerimizindir. )

10 GÜN

 

 

 

Başvuru esnasında yukarıda belirtilen belgelerin dışında belge istenilmesi veya başvurunun eksiksiz belge ile yapıldığı halde, hizmetin belirtilen sürede tamamlanmaması durumunda ilk müracaat yerine yerine başvurunuz.

 

İlk Müracaat Yeri : Süleymaniye Yazma Eser   Kütüphanesi Müdürlüğü

İsim                   : Ömer KUZGUN

Unvan                 : Müdür

Adres                  : Ayşe Kadın Hamamı Sok. No:27 34116  Fatih/İSTANBUL

Tel                       : 0 212 520 64 60

Faks                    : 0 212 511 22 10

E-Posta                :suleymaniye@yek.gov.tr