Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image

RFID tabanlı koleksiyon yönetimi

RFID UHF yongalı etiketler, eserler ile doğrudan hiçbir bağlantısı olmadan, Japon kağıdı şeritler arasına yapıştırılarak, eserlerin iliklendirilmesi sağlanmıştır. Bu sayede, depo alanlarına yerleştirilen okuyucu ve antenler ile eserlere ait her türlü istatistiksel bilgi kayıt altına alınmıştır. Her bir eserin adres bilgileri (ünite, raf, sıra vs.) koleksiyon veri tabanına kaydedilerek eserlerin adres bilgileri kontrol altına alınmış ve RFID UHF yongalı etiketleriler izlenebilirliği sağlanmıştır. Kurulan RFID tabanlı koleksiyon sistemi ile eserlere erişim ve eserlerin sayımı hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Entegrasyon

Bu projede uygulanan yeni nesil depolama üniteleri, iklimlendirme üniteleri, yangın algılama ve söndürme sistemi, ortam izleme sistemi, güvenli geçiş sistemi ve RFID tabanlı koleksiyon sistemlerinin birbirleri ile uyumlu olmasına özen gösterilmiş ve entegre çalışmaları sağlanmıştır.


Özenle hazırlanmış koleksiyon sistemi Entegrasyon Özel olarak hazırlanmış ara katman yazılımlar Güvenli geçiş sistemi Özel olarak yazılan ara katman yazılımları sayesinde koleksiyon yönetim yazılımı üzerinden dolap ünitelerinin otomatik yönetimi sağlanmakta (açma/kapama) ve depo alanlarının sıcaklık ve nem değerleri uzaktan kontrol edilmektedir.